Синдром Мортона розвивається внаслідок подразнення нервів підошви при наявності певних провокуючих факторів. Ці фактори сприяють стисненню нервів, виникненню запального процесу, що, при тривалому подразненні, приводить до компенсаторного потовщення нерва в цій ділянці. Це потовщення має доброякісний характер, тобто, це розростання фіброзної тканини оболонки нерва, яке нічого спільного зі злоякісними пухлинами не має.

За рахунок потовщення нерва, канал, в якому він проходить, сильно звужується, тому симптоми значно посилюються. При синдромі Мортона біль спочатку виникає періодично, але потім починає турбувати постійно і набуває пекучого та давлячого характеру.

Причини синдрому Мортона

Як вже вказувалось, неврома Мортона виникає при механічному подразненні нервів кістками стопи при наявності їх патології, а також при впливі певних провокуючих факторів. Частіш за все синдром Мортона виникає при здавлюванні нерва, який проходить між третьою та четвертою плюсневими кістками, рідше – між першою та другою, другою та третьою.

Основні причини, що викликають неврому:

  • плоскостопість, особливо поперечна, яка змінює співвідношення плюсневих кісток, сприяє розвитку артрозу дрібних суглобів та подразненню нервів;
  • мозолі – це ще один фактор механічного здавлювання нервів та розвитку фіброзної тканини;
  • хвороби, що викликають порушення кровопостачання: облітеруючий ендартеріїт, цукровий діабет та інші;
  • переломи плюсневих кісток;
  • ревматоїдний артрит, артроз дрібних плюсне-фалангових суглобів.

 

До сприяючих факторів відноситься тривале перебування на ногах, носіння взуття на високих підборах (більша частини навантаження припадає на передні відділи ноги) та з вузьким носком (відбувається здавлювання плюсневих кісток, що провокує синдром Мортона). Також не варто забувати про ожиріння, адже надлишкова вага також приводить до зростання тиску на цю ділянку, від чого з часом може розвиватись неврома.

Основні симптоми синдрому Мортона

Синдром Мортона розвивається поступово: спочатку біль турбує при навантаженні і в спокої проходить, але, по мірі прогресування невроми, симптоми посилюються, турбують практично постійно і сильно заважають нормальній життєдіяльності хворого.

Можна виділити наступні клінічні симптоми:

  • біль в подушках пальців, особливо після навантажень і переважно в денний час;
  • оніміння ніг, зокрема пальців;
  • порушення чутливості пальців і подушок;
  • відчуття печіння та розпирання;
  • іноді хворі скаржаться на наявність стороннього тіла в цій ділянці та дискомфорт при пересуванні.

 

В якому випадку виставляється діагноз “синдром Мортона”?

Синдром Мортона чи неврома стопи виставляється в тому випадку, коли немає видимих причин, які приводять до больових відчуттів в стопі та оніміння. Проводиться діагностика поперекового відділу хребта на наявність чи відсутність патології, при якій може виникати радикулопатія та оніміння пальців. Також проводиться обстеження стопи, при необхідності рентгенографія, для виявлення артрозу, переломів чи інших можливих причин. Важливим діагностичним критерієм є клінічна картина з типовою локалізацією, наявністю сприяючих та провокуючих факторів. Додатково може проводитись магнітно-резонансна томографія, на якій можна виявити неврому у вигляді потовщення нерва в типовій локалізації. Також для підтвердження проводиться ультразвукова діагностика.

 

Лікування невроми стопи

Лікування невроми стопи починають з усунення провокуючих та сприяючих факторів, тобто, даються певні рекомендації стосовно правильного підбору взуття, проводиться корекція режиму навантажень та відпочинку для ніг, корекція ваги.

Неврома стопи у більшості випадків піддається лікуванню з допомогою консервативних методів. Проводиться протизапальна терапія, знеболююча, для чого в медичному центрі “Меднеан” застосовується ультразвукова терапія, також ефективно застосовується електротерапія, магнітотерапія та інші фізіотерапевтичні процедури.

Гарний терапевтичний ефект має ударно-хвильова терапія, яка, поряд з лазерною терапією дозволяє не лише усувати запалення та біль, але й відновлювати чутливість. Адже відомо, що лазеротерапія має сильну стимулюючу дію та посилює нервову провідність і регенерацію тканин.

Після консервативного лікування неврома стопи може тривалий час не турбувати, якщо лікування підібрано правильно та усунені провокуючі фактори. Але синдром Мортона може знову рецидивувати, тому іноді вдаються до хірургічного втручання, яке полягає у висіченні фіброзних розростань та звільнення нерва.