Грижа поперекового відділу хребта – це найбільш часта локалізація цього патологічного процесу. Частіш за все вона виникає на рівні між п’ятим поперековим та крижовою кісткою (L5-S1). Набагато рідше спиномозкова грижа з’являється в шиї та практично ніколи в грудному відділі. В останньому випадку частіше виникають грижі Шморля, симптоми яких, зазвичай, виражені незначно.

Грижа в попереку виникає через те, що цей відділ отримує найбільші навантаження. Він практично утримує на собі більшу частину ваги тіла людини. Крім того, при підніманні вантажу хребет являє собою велике плече важіля, опорною точкою якого є саме поперек. Тому навантаження на нього зростає в десятки разів, що, при наявності сприяючих факторів, приводить до формування грижі.

Що викликає грижу поперекового відділу хребта?

Щоб зрозуміти, що таке міжхребцева грижа, потрібно згадати короткий курс анатомії. Так ось, сегмент хребта складається з двох хребців і диску, що розташований між ними. Диск виконує роль своєрідної прокладки або амортизатора, функція якого полягає у пом’якшенні сил тиску, що виникають при різних навантаженнях. Сам диск складається із зовнішньої частини – фіброзного кільця, яке забезпечує міцність диску та утримує його внутрішній вміст, а також із внутрішнього пульпозного ядра, яке складається із більш еластичної хрящової тканини. Вона розподіляє навантаження по всьому напрямку диску і має пом’якшуючу дію.

Грижа поперекового відділу виникає у випадку, коли навантаження перевищує можливості фіброзного кільця і відбувається його вип’ячування за межі свого анатомічного положення. Вип’ячування без розриву є початковою стадією грижі і носить назву протрузії, а істинна грижа поперекового відділу виникає при розриві фіброзного кільця та виході внутрішнього вмісту назовні. При цьому появляються відповідні симптоми і хвороба себе проявляє.

При наявності дегенеративних процесів (хондроз, остеохондроз) можливості диску сильно обмежуються, тому навіть при незначних навантаженнях може з’явитись грижа поперекового відділу. Також провокуючим є підняття вантажу шляхом нахилу вперед, а не присідаючи. При цьому навантаження на поперек зростає в десятки разів за рахунок довгого плеча, яким є хребет, а також відбувається сильне стиснення диску в одному місці та сильне його розтягнення на протилежному боці. Якщо ж піднімати вантаж з допомогою присідання, то довжина плеча важіля зменшується і навантаження розподіляється між попереком та колінними суглобами. Тобто, навантаження на поперек зменшується в рази. Це своєрідний засіб профілактики, про який повинен знати кожен.

Симптоми грижі поперекового відділу хребта

Симптоми грижі залежать від ступеню подразнення чи здавлювання нервових корінців спинного мозку. Спочатку симптоми можуть з’являтись лише при навантаженні і зменшуватись у спокої. В деяких випадках симптоми проявляються гостро після сильного навантаження і практично не затихають в спокої. Грижа поперекового відділу іноді проявляється як гостре люмбаго.

Основні симптоми:

  • біль у попереку, який посилюється при рухах;
  • обмеження рухів;
  • запалення сідничного нерва з іррадіацією в сідницю та по всій нозі;
  • неврологічні симптоми: порушення чутливості, оніміння пальців ніг, повзання мурах;
  • слабкість м’язів на боці подразнення нервових корінців або на обох ногах.

 

Несвоєчасне лікування грижі поперекового відділу приводить до того, що симптоми посилюються і хвороба ще більше прогресує. Грижа збільшується у розмірах та починає все більше здавлювати нервові корінці, що може призвести до серйозних ускладнень, навіть до інвалідності.

Грижа поперекового відділу хребта є важким станом, який не можна ігнорувати та займатись самолікуванням. Раннє звернення за допомогою має благоприємний прогноз,  дозволяє попередити розвиток ускладнень та необхідність в оперативному втручанні.