Грижі шморля – патологія, при якій відбувається вдавлювання міжхребцевого диску в тіло хребця з формуванням дефекту. При цьому немає вип’ячування в бік спинномозкового каналу чи корінцевих каналів, тому грижа Шморля рідко приводить до радикулопатії та больового синдрому, за виключенням випадків, коли відбувається суттєве просідання міжхребцевого диску. Чому так відбувається? Для цього згадаємо будову хребетного сегменту.

Сегмент хребта складається з двох сусідніх хребців і міжхребцевого диску між ними. Тіло хребця з’єднується з диском з допомогою термінальної пластинки, через яку і відбувається живлення хрящової тканини. І під впливом тих чи інших обставин (сильне навантаження, осьова травма, тощо), при умові збереження нормального функціонального стану зовнішнього фіброзного кільця диску, відбувається вдавлювання термінальної пластинки в губчасту тканину хребця, що призводить до формування грижі Шморля. Тобто, коли фіброзне кільце диску витримує сильний тиск, то він направляється в більш слабшу ділянку – губчасту частину хребця. Цьому сприяє остеопороз, при якому кальцію в кістці недостатньо, що зменшує її міцність і сприяє формуванню грижі Шморля.

Причинами, що викликають грижу Шморля, являються сильні фізичні навантаження, особливо у важкоатлетів, а також травми хребта, особливо осьові. Наприклад, падіння з висоти на ноги або сідниці. Сприяючими факторами розвитку грижі Шморля, як уже вказувалось, є остеопороз. Також грижі Шморля можуть виникати в підлітковому віці, коли тканини інтенсивно ростуть, а кісткова тканина не встигає, що обумовлює слабкість кісткової структури. Цей фактор також сприяє формуванню таких станів, як порушення постави та сколіоз.

Грижі Шморля також виникають при вроджених аномаліях розвитку кісткової тканини, особливо хребців. Наявність гемангіоми тіла хребця також є провокуючим фактором, адже додаткова порожнина в тілі хребця ослаблює його міцність і витривалість.

Симптоми грижі Шморля

Грижі Шморля дуже рідко викликають клінічні симптоми. Вони тривалий час можуть бути присутні і людина навіть не запідозрить про їхнє існування. Грижі Шморля, зазвичай, виявляються при рентгенологічному обстеженні з приводу інших захворювань. Але іноді вони можуть викликати біль в спині.

Болить спина тоді, коли грижа достатньо великих розмірів, що призводить до просідання хребців. Це в свою чергу призводить до зменшення просвіту міжхребцевих отворів і здавлюванню нервових корінців – виникає корінцевий синдром, який характеризується певною симптоматикою. Це болі в шиї та оніміння пальців рук при локалізації в шийному відділі (буває дуже рідко), біль у грудному відділі хребта (цервікоторакалгія), а також біль у попереку та оніміння ніг при локалізації в поперековому відділі.

Лікування грижі Шморля

Виникає логічне запитання: якщо грижі Шморля практично не турбують, то для чого проводити їх лікування? Однак, не все так просто. Грижі Шморля небезпечні тим, що ослаблюють міцність хребця і, відповідно, вірогідність його перелому значно зростає, навіть при незначних травмах. Крім того, при просіданні диску збільшується навантаження на відросчасті суглоби хребців, що призводить до швидкого їх зношування і формування спондилоартрозу. Також лікування грижі Шморля направлене на профілактику розвитку такого стану, як міжхребцева грижа, адже її лікування потребує значно більше зусиль і часу.

Для лікування застосовується мануальна терапія, ручний масаж спини та фізіотерапевтичні процедури. Серед них позитивним впливом володіє лазеротерапія та HILT-терапія. Крім того, що вони знімають запальний процес і біль, вони мають виражений стимулюючий вплив, що сприяє посиленню регенерації тканин. Ультразвукова терапія добре знімає набряк і запалення. Магнітотерапія покращує кровопостачання, знімає біль і запальний процес; електротерапія стимулює м’язи та знімає біль.

При необхідності проводиться ударно-хвильова терапія, особливо при наявності спондилоартрозу та осте офітів. Використовується також сухе витягування хребта та підводна витяжка. В загальному можна сказати, що фізіотерапія значно прискорює процеси одужання та обсолютно безпечна.

Бажано в реабілітаційний період проводити лікувальну фізкультуру, спеціальні вправи для укріплення м’язів спини.

Лікування грижі Шморля вбереже від виникнення інших захворювань хребта та ускладнень.