Пошкодження меніска колінного суглобу є однією із основних причин появи гострого болю в коліні та притаманне частіше для спортсменів, у яких присутній особливий тип навантаження на колінні суглоби. Це навантаження, яке включає в себе різке гальмування, різку зміну напрямку руху та скручування в колінних суглобах, особливо на фоні дистрофічних процесів в хрящовій тканині. Розберемось детальніше в причинах та процесах, що відбуваються при пошкодженні меніска колінного суглобу.

Меніск являє собою спеціальну прокладку, яка забезпечує амортизацію, захист суглобових поверхонь від пошкоджень при сильних навантаженнях, а також забезпечує стабільність колінного суглобу. Але при певних обставинах меніск не витримує навантаження і виникає його пошкодження. Пошкодження меніска колінного суглобу зустрічається достатньо часто і пов’язане з певним фізичним навантаженням на колінний суглоб.

Розрив меніска частіше виникає у чоловіків, що викликано більш частим травмуванням колінних суглобів, яке пов’язане з професійною діяльністю. У жінок пошкодження меніска виникає рідше і пов’язане з дегенеративними процесами в колінному суглобі.

Причини пошкодження меніска

Пошкодження меніска буває двох видів: травматичне і пошкодження, пов’язане з дегенеративно-дистрофічними процесами в суглобовому хрящі і безпосередньо в самих менісках. Причини, які викликають травматичне пошкодження меніска, зв’язані з такими видами спорту, як футбол, хокей, при яких присутня велика швидкість, різкі гальмування і повороти, швидка зміна напрямку і удари. Також причиною виступає падіння на коліна, різкі удари, присідання та підскакування.

Найбільш часто пошкодження меніска виникає при травмі, яка виникає в положенні зігнутого або напівзігнутого коліна з різким його обертанням в момент навантаження. Тому розрив меніска є професійною хворобою футболістів.

При дегенеративних процесах в колінному суглобі хрящова тканина втрачає свій тургор і еластичність, тому навіть незначне навантаження викликає пошкодження меніска. Тому такий тип пошкодження характерний для людей любих інших професій, а не лише для спортсменів, та пов’язаний із зношуванням хрящової тканини і зменшенням її опорних властивостей.

Симптоми пошкодження меніска

Симптоми, які характеризують пошкодження, відрізняються в гострий та хронічний періоди. Симптоми гострого періоду: болі в колінах з різким обмеженням рухів, які виникають одразу після травмування. Біль в коліні турбує сильно, посилюється при любих рухах в колінному суглобі. Виникає набряк (бурсит колінного суглобу), може відбуватись кровотеча всередину суглоба.

Після гострого періоду симптоми дещо зменшуються, біль відчувається локально, у місці пошкодження меніска. Через відрив фрагментів меніска може відбутись блокування суглобу з повним обмеженням рухів. Також хрустять суглоби або з’являються окремі клацання.

Перехід в хронічну фазу виникає при відновленні навантаження і при умові неповноцінного лікування. Симптоми при цьому виражені слабше. Хронічний перебіг може призвести до ускладнення в майбутньому – розвивається артроз колінного суглоба. Різні запальні захворювання колінних суглобів, наприклад, артрит, в тому числі ревматоїдний артрит, також сприяють пошкодженню меніска і розвитку артрозу.

Діагностика пошкодження меніска

Пошкодження меніска діагностується на основі специфічної клінічної картини і врахування даних огляду. Із інструментальних методів використовується магнітно-резонансна томографія і ультразвукова діагностика, що дозволяє виявити вид пошкодження та його ступінь.

Лікування пошкодження меніска

Лікування пошкодження меніска передбачає як консервативні заходи, так і хірургічне втручання. Все залежить від ступеня та виду пошкодження. Перше, що необхідно зробити після травмування – виключити навантаження на коліно, прикласти холод для зменшення набряку, накласти еластичний бинт і прийняти знеболююче. В клінічних умовах вже діагностується ступінь важкості і визначається, яке лікування використовувати.

Консервативне лікування цього захворювання суглобів включає використання медикаментів для зняття запального процесу і знеболення. Але чудовою альтернативою медикаментозному лікуванню є фізіотерапія, яка не має тих побічних ефектів і, окрім того, набагато дієвіша та ефективніша. Вона дозволяє усувати симптоми та стимулювати власні сили організму до самовідновлення без побічних впливів на внутрішні органи та системи.

В медичному центрі “Меднеан” застосовується сучасне фізіотерапевтичне обладнання для лікування захворювань хребта та суглобів, в тому числі і для лікування пошкодження меніска. В гострий період застосовується локальна кріотерапія для звуження судин та зменшення набряку тканин, а також в якості знеболюючого засобу. Пізніше вона комбінується з тепловими процедурами.

Також в період виражених симптомів та набряку суглоба проводиться ультразвукова терапія, що дозволяє прискорити всмоктування внутрішньосуглобової рідини та зменшити набряк, а також знеболити та усунути запальний процес. Проводяться сеанси магнітотерапії для покращення кровопостачання та зменшення гострих симптомів. Процедури електротерапії чудово знімають напруження м’язів стегна і мають знеболюючий ефект. Також розслаблюючий вплив здійснює гідромасаж та озонові ванни.

Після затихання гострого стану для стимуляції регенерації пошкодженого меніска проводиться лазеротерапія. Вона здійснює прямий стимулюючий вплив на клітини хряща, що прискорює їх поділ та відновлення структури. В центрі “Меднеан” застосовуються різні види лазерного випромінювання, в тому числі MLS-терапія та HILT-терапія. Вони не лише прискорюють процеси регенерації, а й чудово знеболюють та зменшують запалення.

Відновне лікування передбачає обов’язкове проведення лікувальної гімнастики, адже рух в суглобі сприяє секреції внутрішньосуглобової рідини, яка є своєрідною змазкою та поживним середовищем для хрящової тканини меніска.

При наявності великих розривів зі зміщенням, гемартрозу, відривів рогів меніска проводиться хірургічне втручання з допомогою артроскопії. Проводиться або накладання швів, або видалення пошкоджених тканин.