Спазм м’язів – це стійке мимовільне скорочення м’язів або окремих їх волокон, яке виникає внаслідок реакції на біль.

Варто підкреслити, що спазм м‘язів спини є захисною реакцією організму, яка направлена на обмеження рухливості патологічної ділянки для зменшення больових відчуттів. Спочатку так воно і є. Але якщо спазм м’язів утримується тривалий час, це призводить до зворотнього ефекту – біль посилюється і хвороба, яка викликала біль в спині, прогресує. Чому так відбувається?

Спазм м’язів спочатку допомагає обмежити патологічну ділянку, наприклад, при наявності защемлення чи подразнення нервового корінця обмеження рухливості цього сегменту хребта приводить до зменшення подразнення корінця і, відповідно, до зменшення болю. Особливо це стосується дрібних м’язів, які знаходяться безпосередньо вздовж хребта. Але при тривалому спазмі відбувається здавлювання судин і нервів цієї ділянки, а також власних судин і нервів м’язевої тканини. Виникає ішемія, а також порушення трофічної функції нервової системи. При цьому виникає міальгія в доповнення до болю корінцевого походження, від чого біль значно посилюється і клінічна картина стає гострою.

Причини спазму м’язів

Найбільш часто спазм м’язів виникає при захворюваннях хребта, але може бути пов’язаний також і з іншими хворобами та станами.

Основні причини:

  • остеохондроз хребта та спондильоз;
  • протрузія та міжхребцева грижа – часті причини захворювання;
  • зміщення хребців;
  • порушення постави (патологічний кіфоз, кіфосколіоз, сколіоз);
  • переломи хребта;
  • забій м’ких тканин спини при травмах;
  • перенапруження при сильних фізичних навантаженнях;
  • статичне перевантаження (тривале знаходження в певному положенні);
  • міозит;
  • спазм м’зів емоційного характеру;
  • порушення електролітного балансу – зменшення рівня кальцію і калію і порушення їх співвідношення.

 

Симптоми м’язового спазму

Хворого частіше всього турбує біль в спині між лопатками, бо саме в цій ділянці найбільш часто виникає спазм. Біль ниючого або гострого сверлячого характеру, що віддає в праву або ліву лопатку, посилюється при рухах. Дорсалгія іноді настільки сильна, що хворий не може знайти собі місця. При пальпації відмічається болюче ущільнення.

Тривалий спазм м’язів спини дуже виснажує хворого, окрім того, з часом, приводить до атрофії м’язевої тканини із заміщенням її на грубу фіброзну з відкладеннями солей кальцію і формуванням петрифікатів. Це ще більше погіршує ситуацію і значно ускладнює процес лікування.

Лікування

Лікування спазму м’язів в медичному центрі “Меднеан” в першу чергу направлено на усунення основного захворювання. Тобто, проводиться лікування захворювань хребта для усунення компресії нервових корінців, зміщення хребців і блоків в сегментах хребта. Лікування міжхребцевої грижі направлено на декомпресію диску і звільнення корінців, а також на регенерацію хрящової тканини. Лікування причини у більшості випадків приводить до того, що спазм м’язів спини проходить самостійно. Але все ж таки проводиться симптоматичне лікування, направлене на релаксацію.

В медичному центрі “Меднеан” застосовується методика мануальної терапії, яка здатна у більшості випадків впливати на причину захворювання, а також безпосередньо на вогнище міоспазму. Також широко застосовується фізіотерапія і масаж спини.

Ультразвукова терапія в імпульсному режимі дозволяє зняти напруження в м’язовому корсеті, знеболити і покращити кровопостачання. Лазеротерапія посилює трофіку тканин і регенерацію, знімає набряк і запалення, а також сприяє відновленню нервово-трофічної функції.

Ударно-хвильова терапія чудово знімає тригерні точки, приводить до розслаблення і посилення кровопостачання. Лікування з її допомогою прискорює одужання. Електротерапія в доповнення добре розслаблює з допомогою спеціальних струмів і значно покращує самопочуття хворого.

Варто пам’ятати, що сучасне лікування попереджує можливі ускладнення і дає можливість швидко відновитись, а профілактичні заходи у вигляді правильного виконання навантажень, виконання гімнастики та вправ для укріплення м’язів, попереджують появу причини, що викликає спазм м’язів спини.