Защемлення сідничного нерва – дуже часта патологія, яка присутня у хворих із проблемами поперекового відділу хребта. Практично кожен третій має ті чи інші прояви, які виникають при защемленні сідничного нерва.

Защемлення сідничного нерва виникає при механічному здавлюванні корінців, які його формують або компресії в найбільш вузьких місцях його проходження по нижній кінцівці (так звані тунельні синдроми). Але найбільш часто його защемлення відбувається на рівні поперекового відділу хребта.

Симптоми, що виникають при защемленні

Ішіас буває як з одного боку, так і двостороннім. Все залежить від причини, яка викликає защемлення сідничного нерва. Воно викликає запалення корінця (радикуліт), від чого розвивається корінцевий синдром з певною неврологічною симптоматикою. Ішіас супроводжується болем у попереку, який віддає в сідницю або по всій нозі. Біль у попереку буває настільки сильним, що супроводжується прострілом, тобто виникає гостре люмбаго.

Люмбоішіалгія турбує як вдень, так і вночі і посилюється при любих навантаженнях, поворотах або нахилах, також при чханні або кашлі. Досить часто біль настільки виражений, що хворий не може знайти собі місця. Це дуже виснажує та погіршує емоційний стан.

Защемлення та запалення сідничного нерва супроводжується неврологічними симптомами: порушується чутливість нижньої кінцівки, з’являється оніміння ніг, повзання мурах, печіння або холод кінцівки. Часто виникають спазми м’язів, особливо по задній поверхні гомілки. Пізніше розвивається м’язова слабкість. Також характерним симптомом є напівзігнуте положення хворого з обмеженням рухів і при цьому хворий тягне ногу.

Причини защемлення сідничного нерва

Як вже вказувалось, причинами, що викликають защемлення, являються як хвороби хребта з локалізацією у поперековому відділуі, так і стани, які призводять до його стиснення в місцях проходження по нозі.

Можна виділити наступні причини:

  • Зміщення хребців – при цьому канал для виходу корінця звужується, що викликає защемлення або подразнення нервового корінця і його запалення.
  • Міжхребцева грижа – безпосередньо сама здавлює корінці, що викликає аналогічні симптоми. Слід сказати, що лікування міжхребцевої грижі, тобто усунення причини, приводить до зникнення самих симптомів.
  • Протрузія – рідше викликає защемлення, так як вона є початковою стадією грижі і не має достатніх розмірів для перекривання міжхребцевого каналу.
  • Нестабільність хребців – при патологічній рухливості хребців також може відбуватись защемлення сідничного нерва.
  • Спондильоз – це захворювання супроводжується утворенням кісткових розростань, які можуть викликати подразнення чи защемлення сідничного нерва.
  • Остеохондроз хребта сам по собі не викликає защемлення, але призводить до вищеописаним ускладненням, які призводять до цього стану.
  • Хвороба Бехтерева супроводжується патологічними процесами в дрібних суглобах хребта і крижово-клубових з’єднаннях, що також може провокувати защемлення сідничного нерва.
  • Спазм грушевидного м’язу – відбувається защемлення під грушевидним м’язом при його спазмі, що викликає тунельний синдром.
  • Сакроілеїт – запалення крижово-клубового з’єднання також може супроводжуватись ішіасом.
  • Артроз кульшового суглобу (коксартроз) також може призводити до подразнення і защемлення сідничного нерва, який проходить в ділянці суглобу.

 

Лікування защемлення сідничного нерва

Як лікувати защемлення сідничного нерва?

Для того, щоб усунути защемлення, необхідно усунути основну причину, яка його викликає. Для цього потрібно проводити лікування остеохондрозу хребта, усунути зміщення хребців, ефективно проводити лікування протрузії та міжхребцевої грижі.

Усунути защемлення можна з допомогою мануальної терапії. Мануальна терапія усуває зміщення хребців і блоки в міжхребцевих суглобах, відновлює рухливість хребта, знімає спазми м’язів і є основою лікування міжхребцевої грижі та протрузії, бо впливає позитивно на їх регресію. Лікування з допомогою цієї методики направлене безпосередньо на причину ішіалгії.

Проводиться симптоматичне лікування з допомогою фізіотерапії. Фізіотерапія не має побічних впливів, на відміну від медикаментозного, і досить ефективно знімає симптоми. Для зняття запалення проводиться магнітотерапія з імпульсним магнітним полем, ультразвукова терапія, а також лазеротерапія та HILT-терапія, які, окрім того, мають сильний стимулюючий вплив для відновлення нервової провідності і функцій сідничного нерва. Електротерапія проводиться для усунення м’язових спазмів і знеболення.

Лікування включає масаж спини, який проводиться для усунення м’язових тригерних точок, посилення кровопостачання і розслаблення. Також використовується гідромасаж.

Після лікування рекомендується робити спеціальні вправи для укріплення м’язового корсету. Також необхідно звернути увагу на матрац, тому що поганий матрац не виконує анатомічної та ортопедичної функцій, від чого болить спина.

Для того, щоб успішно проводити лікування, потрібно з’ясувати основну причину і ефективно проводити лікування захворювань хребта. Важливим є раннє звернення за допомогою, так як лікування запущених випадків відбувається набагато складніше.