Артроз колінного суглоба – прогресуюче захворювання з дегенеративними змінами суглобового хряща та послідуючим порушенням функції нижньої кінцівки. Гонартроз, який являється синонімом деформуючого артрозу колінного суглоба, характеризується хронічним перебігом з періодами загострення та ремісії і дуже часто призводить до анкілозу, тобто до повного знерухомлення, якщо своєчасно не проводилось лікування.

Артроз колінного суглоба, симптоми якого залежать від ступеню патологічного процесу, в останній час дуже помолодів і приносить значні труднощі для населення. Особливістю його є те, що він досить часто розвивається у людей працездатного віку та приводить до інвалідності.

Слід нагадати, що суглобовий хрящ, який покриває суглобові поверхні кісток, виконує роль захисної прокладки, яка пом’якшує навантаження і забезпечує вільне ковзання. При його руйнуванні виникають нерівності, які обмежують рух суглобових поверхонь і викликають біль. Це відбувається через механічні перешкоди і через те, що з’являються болі в колінах, які змушують хворого щадити кінцівку.

Як захисна реакція, з’являються відкладення солей кальцію по краям суглобових поверхонь для обмеження руху патологічної ділянки, але це ще більше посилює симптоми і погіршує ситуацію.

Причини артрозу колінного суглоба

Слід сказати, що артроз колінного суглоба є фізіологічним станом. “Що за маячня!” – скажете ви.

Артроз – це фізіологічне зношування і старіння, і він є нормою для похилого віку. Але якщо вам не шістдесят років і у вас виник артроз колінного суглоба – це вже хвороба, яку потрібно лікувати.

Головною причиною розвитку цього захворювання суглобів є травмуючий фактор. Це може бути фізичне навантаження, перенесений артрит колінного суглоба чи будь-що, що призводить до пошкодження хряща. Це є основою патогенезу і призводить до виникнення певних симптомів і певних наслідків.

Причини колінного артрозу можна згрупувати наступним чином:

  • запальні поцеси коліна (артрит, в тому числі ревматоїдний артритбурсит колінного суглобу) є факторами, після яких в майбутньому розвивається артроз;
  • хвороба Осгуда-Шляттера – хондропатія чи остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки з часом може викликати артроз колінного суглоба;
  • фізичний фактор: праця, пов’язана із навантаженням на коліна, важкий спорт, надлишкова вага та інше, призводять до звапнення термінальної пластинки, яка забезпечує живлення хряща методом дифузії, що призводить до дегенеративних процесів в ньому і сильно виражених симптомів, характерних для артрозу;
  • переломи кісток із проходженням лінії перелому через суглоб;
  • захворювання які призводять до зміни навантаження на коліна: плоскостопість, хвороби поперекового відділу хребта, артроз і дисплазія кульшового суглобу.

 

Артроз колінного суглоба, симптоми

Артроз колінного суглоба, симптоми якого залежать від ступеню захворювання і причин виникнення, найбільш часто виникає у жінок, особливо з надлишковою вагою і варикозною хворобою.

Перший симптом, який може вказувати на початкову ступінь розвитку артрозу, це біль. Біль в коліні, причини якого пов’язані з подразненням при ковзанні по нерівній поверхні суглобів, спочатку виникає при ходьбі. Для хворого складно стає підніматись чи спускатись по драбині. Потім симптоми посилюються: біль виникає при вставанні з ліжка або стільця і після декількох кроків затихає, але при тривалому ходінні знову посилюється. Зазвичай, у спокої біль не турбує, на відміну від запальних захворювань колінного суглоба.

При сильній деформації суглобу відбувається здавлення нервових волокон, що викликає оніміння ніг.

Характерною особливістю артрозу є поступова поява болю протягом місяців, років. Якщо біль в коліні виникає раптово і до цього ніколи не турбував – це вказує не на користь артрозу.

Симптоми артрозу колінного суглоба в залежності від стадії

Основні симптоми при різних стадіях процесу:

  1. При першій стадії артроз колінного суглоба характеризується болем, який виникає періодично, іноді інтенсивний. Деформації суглобів немає, може спостерігатися легка припухлість. Іноді першим симптомом виступає хрустіння. Потрібно пам’ятати, що реабілітація опорно-рухового апарату потребує певних зусиль і часу, тому раннє звернення за допомогою на ранніх стадіях значно вкорочує терміни і покращує показники лікування.
  2. При другій стадії артроз колінного суглоба прогресує, біль стає сильнішим, виникає при мінімальному навантаженні, але після відпочинку зникає. Також хрустять суглоби при рухах, важко згинати ногу в коліні через посилення болю. В цей період змінюється форма коліна чрез деформацію кісток, припухлість збільшується внаслідок запалення синовіальної оболонки (синовіїт).
  3. При третій стадії артрозу колінного суглоба всі симптоми посилюються: біль настільки збільшується, що турбує навіть в спокої. Хворий шукає зручного положення для зменшення больових відчуттів. Постійно виникає симптом викручування суглоба. Рухливість значно зменшується, що призводить до специфічної ходьби хворого на напівзігнутих ногах. Візуально спостерігається сильна деформація колінних суглобів, ноги набувають О-подібної чи Х-подібної форми, через що спостерігається симптом перевалюючої ходьби.

 

Лікування артрозу колінного суглоба повинно проводитись якомога раніше, бо без належного лікарського втручання хвороба прогресує та призводить до анкілозу. Тому дуже важливим є раннє звернення за допомогою, а також той факт, що лікування суглобів повинен проводити кваліфікований спеціаліст, який проведе ретельне обстеження (ультразвукова діагностика (УЗД), МРТ, комп’ютерна томографія, термографія, ренген, тощо) та призначить відповідне лікування.