Спондиліт – це хвороба хребта запального характеру, яка характеризується руйнуванням тіл хребців та наступною деформацією хребетного стовпа. Тобто, хвороба супроводжується розплавленням кісткової структури хребців з послідуючим заміщенням без збереження попередньої форми, часто відбувається злиття тіл та відростків сусідніх хребців. По суті, артрит хребців і дрібних суглобів хребетного стовпа і є основою спондиліту.

Часто плутають визначення спондиліту зі спондильозом, але це різні патологічні процеси (детальніше про спондильоз дізнайтесь в даній статті).

Різновиди спондиліту хребта

Різновидів спондиліту досить багато, що залежить від його причини, але самим поширеним серед них є анкілозуючий спондилоартрит чи хвороба Бехтерева. Також виділяють інфекційний, в тому числі викликаний специфічною та неспецифічною інфекцією, травматичний, а також спондиліт при псоріазі.

Специфічний спондиліт виникає при ураженні хребців туберкульозом, при сифілісі, бруцельозі, актиномікозі, тифі та інших захворюваннях. Неспецифічний розвивається при попаданні неспецифічної інфекції в хребці гематогенним шляхом, також до нього відноситься спондилоартрит Бехтерева та спондиліт асептичної природи (хвороба Кюммеля).

Основні симптоми спондиліту

Симптомами спондиліту являються наступні:

 

Самим першим, що починає турбувати хворого, і одним з основних симптомів є біль в спині. При переважному ураженні грудного відділу хребта турбує біль в спині між лопатками, зазвичай, ниючого характеру, який стає більш сильнішим при глибокому вдиху та рухах. Больові прояви характеризуються посиленням та ослабленням, але турбують практично постійно.

Іноді виникає різкий біль в хребті, що може вказувати на подразнення та набряк нервових корінців. Розвивається запальний процес нервових корінців в ділянці виходу від спинного мозку (радикулопатія) з порушенням функцій та посиленням больових відчуттів. Одним із проявів радикулопатії в даному випадку являється міжреберна невралгія, яка супроводжується болем по ходу міжреберних нервів та герметичними висипаннями.

Біль в шиї виникає при розвитку спондиліту в шийному відділі хребта і супроводжується порушенням інервації верхніх кінцівок, онімінням пальців рук, симптомами порушення кровопостачання по хребетним артеріям (синдром хребетної артерії).

Біль у попереку часто ускладнюється розвитком запалення сідничного нерва з порушенням інервації нижніх кінцівок, онімінням ніг, м’язовими спазмами.

  • Обмеження рухів

 

Спочатку рухи обмежені у зв’язку з наявністю больового синдрому, на більш пізніших стадіях – у зв’язку з формуванням анкілозів. Особливо це характерно для хвороби Бехтерева, при якій хребет стає малорухомим внаслідок зрощення хребців.

  • Ознаки деформації

 

Спондиліт характеризується руйнуванням хребців з наступним відновленням, але без збереження попередньої форми, що приводить до деформації, формування горба, сколіозу, патологічного лордозу та кіфозу.

  • Симптоми інтоксикації

 

В залежності від причини, спондиліт може супроводжуватись підвищенням температури тіла, частими ознобами, загальною слабкістю.

Діагностика

Для виявлення причин спондиліту хребта проводяться різноманітні клінічні обстеження та проби, рентгенографія хребта, при необхідності – комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія. Від цього буде залежати й лікувальний підхід.

Лікування спондиліту хребта

Лікування спондиліту залежить від його виду та наявності ускладнень, а також від загального стану хворого. При інфекційному спондиліті обов’язково проводиться антибактеріальна терапія, симптоматичне лікування, а при наявності абсцесів – операція. При специфічній інфекції проводиться відповідне лікування в спеціалізованих відділеннях.

В медичному центрі “Меднеан” лікування асептичного спондиліту проводиться з допомогою мануальної терапії та різноманітних фізіотерапевтичних процедур. З допомогою мануальної терапії досягається розблокування хребтових сегментів, відновлюється рухливість хребта, усувається компресія нервових корінців. Фізіотерапія ефективно усуває не лише симптоми, а й стимулює процеси регенерації.

Проводиться лазеротерапія з метою зменшення больових відчуттів та симптомів запалення, а також прискорення заживлення тканин. Регенерація під впливом лазера відбувається значно швидше, що вкорочує період реабілітації.

Застосовується також ультразвукова терапія з метою зменшення набряку нервових корінців, усунення м’язових спазмів та відновлення мікроциркуляції. Проводиться електротерапія для розслаблення м’язів або їх стимуляції при необхідності.

Ударно-хвильова терапія застосовується не лише як засіб знеболення, але й для покращення рухливості шляхом руйнування патологічних відкладень солей кальцію і запобігання формування анкілозів.

Також проводиться масаж спини, теплові процедури та локальна кріотерапія, високотонова терапія, гідромасаж. При необхідності проводиться витягування хребта з допомогою сухої чи підводної витяжки.

Обов’язково проводиться лікувальна гімнастика для покращення рухливості та запобігання ускладнень. В залежності від стану хворого застосовується пасивна або активна кінезотерапія.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для своєчасного лікування захворювань хребта!