Біль в стегні – часта причина звернення за допомогою, що пов’язано з обмеженням рухів хворого і неможливістю себе обслуговувати. Зазвичай біль в стегні турбує людей похилого віку, але також часто болять стегна і у людей працездатного віку і у дітей. Які причини болю в стегні?

Біль в стегні – причини

Причиною болю в стегні може бути звичайна перевтома, але часто цей симптом є ознакою серйозного захворювання.

Основні причини, що викликають біль в стегні:

  • Артроз кульшового суглобу (коксартроз) – дуже часта причина, що викликає біль в стегні, обмежує життєдіяльність людини та часто приводить до інвалідності. Як правило, хвороба виникає спочатку в одному суглобі, потім в іншому за рахунок підвищеного навантаження на нього. Хворіють частіше жінки після 40 років.

При коксартрозі турбує біль в нозі, що поширюється по стегну до коліна, також часто турбує біль у паху. Біль локалізується по передньобоковій або задній поверхні стегна, посилюється при рухах і зменшується в спокої. Також хворий не може привести ногу до живота або відвести вбік. Також можна почути, як хрустять суглоби при рухах, що пов’язано з ковзанням суглобових поверхонь по нерівній поверхні пошкодженого хряща і за рахунок відкладення солей кальцію. З часом можна спостерігати вкорочення кінцівки.

  • Артрит – запалення кульшового суглобу, що викликане інфекційним збудником або виникає внаслідок системних захворювань сполучної тканини (ревматоїдний артрит); при цьому біль в стегні виникає зазвичай вночі, в стані спокою і зменшується при рухах.
  • Дисплазія кульшових суглобів – якщо лікування не почато свєчасно, це може ускладнитись артрозом, що викликає біль в стегні і обмежує рухи.
  • Хвороба Пертеса – остеохондропатія головки стегнової кістки, яка виникає при порушенні її кровопостачання. На початковій стадії може турбувати незначний біль в стегні і суглобі, пізніше клінічна картина наростає з появою кульгання і вкороченням кінцівки.
  • Захворювання хребта – протрузія чи міжхребцева грижа, зміщення хребців, а також прояви остеохондрозу та спондильозу приводять до запалення нервових корінців (радикуліт), що також викликає запалення сідничного нерва. При цьому відчувається не лише біль в стегні, але й біль у попереку, що віддає у сідницю та по всій нозі. Також присутнє порушення чутливості, оніміння пальців ніг, повзання мурах. Періодично виникає спазм або судоми м’язів гомілки.
  • Хвороба Бехтерева – запалення крижово-клубових зчленувань приводить до больових відчуттів у попереку з іррадіацією в сідницю і стегно. При цьому біль в стегні локалізується зазвичай по задній його поверхні.
  • Спазм грушевидного м’язу – різкий спазм викликає защемлення сідничного нерва з появою сильного болю в нозі до самої стопи.
  • Патологія магістральних судин – атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт, стеноз або здавлення ззовні таких артерій, як черевна аорта, клубові та стегнові артерії, приводять до порушення кровопостачання нижніх кінцівок, що проявляється появою переміжного кульгання після навантаження і появою болю в стегні і гомілці.
  • Інфекційні процеси – остеомієліт і туберкульоз стегнової кістки, абсцеси у місцях ін’єкцій також викликають гострий біль в стегні і специфічну клінічну картину.
  • Міозит – запалення м’язів стегна.
  • Злоякісні новоутворення – пухлини стегнової кістки та кісток тазу або метастази.

 

Це далеко не всі, але основні причини, які відповідальні за біль в стегні. І не варто нехтувати тим фактом, що лише кваліфікований лікар може правильно провести диференційну діагностику та з’ясувати, чому болять ноги, а самолікування не лише не ефективне, але й небезпечне.